.

.

sobota, 8 lutego 2014

Kredyt czy pożyczka?



Bardzo wiele osób nie widzi różnicy w stosowaniu słowa kredyt i pożyczka i stosuje go zamiennie ponieważ myśli że znaczy on dokładnie to samo. To prawda że w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu. Jednak gdy zagłębimy się w szczegóły to tak naprawdę są to dwa różne terminy oraz niosą one ze sobą całkowicie odmienne konsekwencje ekonomiczne oraz prawne.

Pożyczki udzielić może każdy, nie ma znaczenia czy jest to instytucja czy też osoba fizyczna. Istnieje tylko jeden wymóg, a mianowicie pożyczkodawca musi być właścicielem pożyczanej gotówki. Odmienna sytuacja występuje natomiast z kredytami. Tutaj prawo ich udzielania mają tylko banki. Bank nie jest właścicielem tych pieniędzy tylko osoby które trzymają te pieniądze na koncie bankowym. Z tej przyczyny kredyty są regulowane przez prawo bankowe.
W obu jednak przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu. Jednak umowa kredytowa zawsze określa termin jego zwrotu, a przy umowie pożyczkowej takie wymogu nie ma. W pożyczce przekazywany kapitał staje się własnością pożyczkobiorcy i jeśli w umowie nie zapisano dodatkowych informacji może on w pełni swobodnie dysponować całą kwotą.
Natomiast w przypadku kredytu zaciągniętego w banku, bank zobowiązuje się oddać na czas określony określoną ilość pieniędzy. Pożyczkobiorca nie staje się wtedy właścicielem tych pieniędzy. Istotną różnicą jest to że kredyt zawsze zaciągamy w formie bezgotówkowej a pożyczkę w formie gotówkowej.
Bank zawsze udziela nam kredyt na określony cel. W przypadku przeznaczenia kwoty na inny cel niezawarty w umowie może zażądać od nas natychmiastowego spłaty zadłużenia.
Z kredytem wiąże się spłata odsetek. Bank za jego udzielenie pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji oraz oprocentowania. Pożyczka może być udzielana w sposób nieodpłatny. Strony mogą się umówić że pożyczkodawca otrzyma wynagrodzenie za udzielenie nam pożyczki(oprocentowanie) ale nie jest to konieczne.
Warto wiedzieć również to iż umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie, natomiast gdy udzielamy pożyczki bądź ją otrzymujemy nie jest to konieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz